UCHWAŁA NR XXVIII/167/2021
RADY GMINY BRĄSZEWICE
z dnia 07 września 2021 r.

w sprawie projektu zmian regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Brąszewice.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r., poz. 1372) oraz art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (tekst jednolity: Dz. U. z 2020r., poz. 2028 z późn. zm.), Rada Gminy w Brąszewicach uchwala, co następuje:
§ 1.W załączniku do uchwały Nr VIII/45/2019 Rady Gminy Brąszewice z dnia 21 czerwca 2019 r. w sprawie uchwalenia regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Brąszewice wprowadza się następujące zmiany:

1) Rozdział 5 Warunki przyłączania do sieci otrzymuje brzmienie:
Rozdział 5
Warunki przyłączania do sieci
§ 8. 1. Wydanie warunków przyłączenia do sieci następuje na podstawie pisemnego wniosku składanego przez podmiot ubiegający się o przyłączenie.
2. Wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci poza informacjami, o których mowa w art. 19a ust.4 ustawy powinien zawierać:
1) numer telefonu,
2) wskazanie planowanego terminu rozpoczęcia poboru wody lub odprowadzania ścieków,
3) w przypadku wystąpienia w imieniu podmiotu ubiegającego się o przyłączenie przez pełnomocnika – pisemne upoważnienie wnioskodawcy dla pełnomocnika wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa,
4) podpis wnioskodawcy.
3. Celem złożenia wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci podmiot ubiegający się o przyłączenie może skorzystać z wzorów wniosków i oświadczeń dostępnych w siedzibie oraz na stronie internetowej przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.
4. Po złożeniu wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci i pisemnym potwierdzeniu daty jego złożenia, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne dokonuje kwalifikacji terminu jego rozpoznania i wydaje warunki bądź odmawia ich wydania, w terminach określonych w ustawie.
5. W przypadku stwierdzenia przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, że złożony wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci nie zawiera co najmniej wszystkich informacji, o których mowa w art.19a ust.4 ustawy, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne informuje pisemnie podmiot ubiegający się o przyłączenie o zakresie i terminie uzupełnienia wniosku.
6. Warunki, o których mowa w § 8 ust. 1, określają, co najmniej:
1) miejsce i sposób przyłączenia nieruchomości do sieci;
2) maksymalną ilość wody dostarczanej do nieruchomości;
3) maksymalną ilość ścieków odprowadzanych z nieruchomości, ich rodzaj;
4) okres ważności;
5) miejsca zainstalowania wodomierza głównego oraz ewentualne miejsca zainstalowania urządzenia pomiarowego liczącego ilość i jakość odprowadzanych ścieków.
7. W przypadku odmowy wydania warunków przyłączenia do sieci, informacja ta przekazywana jest podmiotowi ubiegającemu się o przyłączenie w formie pisemnej wraz z uzasadnieniem, w terminie określonym w ustawie.

2) Rozdział 6 Techniczne warunki określające możliwość dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych otrzymuje brzmienie:
Rozdział 6
Techniczne warunki określające możliwość dostępu do usług wodociągowo-kanalizacyjnych
§ 9. Dostępność usług wodociągowo-kanalizacyjnych jest uzależniona od:
1) istnienia urządzeń wodociągowych lub urządzeń kanalizacyjnych będących w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego;
2) możliwości technicznych urządzeń przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego wynikających z technologii dostarczania wody i odprowadzania ścieków, przez co rozumie się faktyczne możliwości pozyskania przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne wody nadającej się do spożycia przez ludzi (wydajność stacji uzdatniania wody) lub jej dostawy, jak również możliwości odbioru i oczyszczania ścieków (wydajność oczyszczalni);
3) możliwości zachowania minimalnego poziomu świadczonych usług dla wcześniej podłączonych odbiorców;
4) posiadania tytułu prawnego do urządzeń wodociągowych lub kanalizacyjnych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne.
§ 10. Niezależnie od postanowień § 9 uzyskanie dostępu do usług wodociągowych i kanalizacyjnych wymaga spełnienia następujących przesłanek:
1) przyłącza wodociągowe należy wykonać z rur PEHD o średnicy od 32 mm do 110 mm
2) w miejscu włączenia do sieci należy wmontować zawór odcinający zasuwę, a obudowę zasuwy wyposażyć w skrzynkę uliczną i obrukować,
3) należy uwzględnić strefę przemarzania gruntu, a przebieg i zagłębienia przewodów w gruncie należy prowadzić najkrótszą, bezkolizyjną trasą,
4) przyłącza kanalizacyjne należy wykonać z rur PCV o średnicy od 160 mm do 200 mm
5) przy urządzeniach zlokalizowanych poniżej poziomu sieci kanalizacyjnej należy przewidzieć pośredni sposób odprowadzania ścieków za pomocą urządzeń typu mini przepompownie,
6) w pomieszczeniach budynków zlokalizowanych poniżej poziomu terenu zamontować urządzenia przeciwzalewowe.
7) przyłącza należy prowadzić najkrótszą trasą;
8) posadowienie przyłącza należy wykonać na głębokości zabezpieczającej przed przemarzaniem lub zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia przed przemarzaniem, z uwzględnieniem spadku w kierunku spływu min 2%;
9) należy zapewnić możliwość dojazdu i dostęp do studni rewizyjnych na przyłączu kanalizacyjnym.

3) Rozdział 7 Sposób dokonywania odbioru przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne wykonanego przyłącza otrzymuje brzmienie:
Rozdział 7
Sposób dokonywania odbioru, przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne wykonanego przyłącza
 § 11. 1. Podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci zobowiązany jest uzgodnić z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym termin planowanego włączenia realizowanego przyłącza wodociągowego lub kanalizacyjnego do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej z co najmniej 7- dniowym wyprzedzeniem
2 Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne dokonuje sprawdzenia zgodności wykonanych prac z wydanymi warunkami przyłączenia. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma prawo odmówić odbioru przyłączenia nieruchomości do sieci, jeśli przyłącze zostało wykonane niezgodnie z wydanymi warunkami przyłączenia do sieci.
3. Określony w warunkach przyłączenia odbiór końcowy, a także ewentualne próby i odbiory częściowe są przeprowadzane przy udziale upoważnionych przedstawicieli stron, na podstawie pisemnego zgłoszenia próby/odbioru, złożonego w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym z co najmniej 3-dniowym wyprzedzeniem przed przystąpieniem do planowanych prac.
4. Odbioru przyłącza dokonuje się przed zasypaniem przyłącza. Odbiór prac ulegających częściowemu zakryciu (zasypaniu) podmiot przyłączany jest zobowiązany zgłaszać przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu przed zakryciem (zasypaniem).
5. Protokół odbioru przyłącza powinien zawierać co najmniej:
1) datę odbioru;
2) przedmiot odbioru z wyszczególnieniem przeznaczenia przyłącza (wodociągowe czy kanalizacyjne), średnicy, materiałów i długości;
3) skład komisji;
4) adres nieruchomości, do której wykonano podłączenie;
5) podpisy członków komisji.
6. Przed zasypaniem podmiot przyłączany wykonuje inwentaryzację zgodnie z odrębnymi przepisami.
7. Po dokonaniu pozytywnego odbioru technicznego i zawarciu umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków następuje montaż przyrządów pomiarowych.


§ 2.Projekt zmian regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków przekazuje się do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu celem jego zaopiniowania.
§ 3.Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Brąszewice
§ 4.Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady Gminy
Adam Sowizdrzał