Brąszewice, dnia  5 grudnia 2007r.

 

 

 

Znak : G-7624/3/2007

 

DECYZJA

 

         Na podstawie art. 46a ust. 1 i 7 pkt 4 oraz art. 56 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j.Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902 z późn. zm.), a także § 3 ust. 1 pkt 72a  rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.), w związku z art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego -po przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko

 

określam

środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia
polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami

 

 

1)   Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia:

Planowane przedsięwzięcie polega na budowie sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami o następujących parametrach technicznych sieci:

- długość kanalizacji sanitarnej z rur PCV DN

- długość kanalizacji sanitarnej z rur PCV DN 250 mm          53 mb

- długość kanalizacji tłoczonej z rur PEHD DN 90 mm         712 mb

- długość kanalizacji tłoczonej z rur PEHD DN 110 mm   1411 mb 

przyłączy:

- ilość przykanalików                                                         ­­–   105 szt.

- ogólna długość przykanalików DN 160                              866 mb

Przedsięwzięcie będzie realizowane na działkach o numerach ewidencyjnych: 1734, 98/1, 98/2, 482, 1201, 1540, 1541/7, 741, 728/2, 727/2, 726/2, 723/2, 722/3, 481, 109, 720/4 położonych w obrębie Godynice i na działkach o numerach ewidencyjnych: 259, 262 położonych w obrębie Kosatka, gmina Brąszewice.

 

2)   Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

Planowane przedsięwzięcie będzie realizowane i eksploatowane z uwzględnieniem następujących warunków:

      - korzystanie z terenu ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich;

     -  w celu ograniczenia uciążliwości hałasowej powodowanej pracą urządzeń, prace  prowadzić w porze dziennej;

     -  usuwanie bądź przesadzanie drzew, które będą kolidowały z planowanym przebiegiem  inwestycji wykonywać po uzyskaniu stosownych pozwoleń;

     -  odwodnienie wykopów budowlanych, gdy zasięg leja depresji wykroczy poza granice terenu, do którego inwestor posiada tytuł prawny może nastąpić po uzyskaniu pozwolenia  wodnoprawnego; 

     -  po zakończeniu prac przywrócić teren w obrębie wykonywanych prac do stanu nie gorszego niż zastany;

 

 

3)   Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym.

W projekcie budowlanym należy uwzględnić następujące rozwiązania chroniące środowisko:

- sieć kanalizacyjną zaprojektować z materiałów zapewniających odpowiednią wytrzymałość i szczelność, z uwzględnieniem warunków występujących w środowisku gruntowym;

- wyznaczyć miejsca na okresowe gromadzenie mas ziemnych powstałych po wykopach oraz odpadów powstałych w trakcie budowy i określić sposób postępowania z nimi, uwzględniając wymagania ustalone w ustawie o odpadach;

-  trasę przebiegu sieci kanalizacyjnej zaprojektować w taki sposób aby zniszczenia istniejącej szaty roślinnej były jak najmniejsze;

-  w przypadku wystąpienia kolizji z urządzeniami melioracji wodnych szczegółowych, w  projekcie zaznaczyć obszary położenia sieci drenarskiej oraz uwzględnić stosowne rozwiązania dotyczące ich przebudowy i uzgodnić je z WZMiUW w Łodzi oraz uzyskać pozwolenie wodnoprawne na ich przebudowę  

 W trakcie przygotowania i realizacji:   

     -  stosować takie rozwiązania techniczne i technologiczne, aby inwestycja nie oddziaływała na stan środowiska przyrodniczego;  

     -  dla uniknięcia zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych od pracującego sprzętu mechanicznego należy używać  maszyn i urządzeń ze szczelnym układem paliwowo-olejowym 

4)   Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:

      Nie ustala się wymagań dotyczących skutków awarii przemysłowych.

5)   Wymogi w zakresie ograniczania transgranicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgranicznego oddziaływania na środowisko:

      Nie zachodzi możliwość transgranicznego oddziaływania na środowisko.

6)   Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania:

      Nie zachodzi konieczność ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania.

7)  Termin ważności decyzji:

      Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia ważna jest dwa lata.

8) Wnioskodawca jest zobowiązany do:

     - dokonania zgłoszenia wykonania robót budowlanych na podstawie z dnia 7 lipca 1994

       Prawo budowlane/tekst jednolity z 2003 r Dz.U.Nr 207, poz 2016z póżń zmianami/

 

                                                             

U z a s a d n i e n i e

 

        W związku z planowanym przedsięwzięciem, polegającym na budowie sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami w miejscowości Godynice i Przedłęcze, którego inwestorem jest Gmina Brąszewice, Wójt Gminy Brąszewice zawiadomieniem z dnia 16 maja 2007r. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

        Pismami z dnia 21 maja 2007r., znak: G-7624/3/2007 tut. urząd wystąpił do Państwowego Inspektora Sanitarnego w Sieradzu oraz do Starostwa Powiatowego w Sieradzu z zapytaniem o konieczność sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko opisanego wyżej przedsięwzięcia.

        Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sieradzu uznał, iż dla przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacyjnej warz z przyłączami nie zachodzi konieczność opracowania raportu oddziaływania na środowisko. Potwierdzone to zostało pismem z dnia 01 czerwca 2007r, znak: PPIS-ZNS-460-183/93/2007. Również Starosta Sieradzki postanowieniem z dnia 28 maja 2007r., znak; RS.7633/50/07 wyraził opinię, iż dla omawianego przedsięwzięcia nie zachodzi konieczność sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko.

        Zgodnie z § 3 ust.1 pkt 72a cytowanego w sentencji decyzji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. (...), kanały zbiorcze przeznaczone do zbierania ścieków z co najmniej dwóch kanałów bocznych należą do przedsięwzięć, dla których raport oddziaływania na środowisko może być wymagany.

        Kierując się powyższym Wójt Gminy Brąszewice, postanowieniem z dnia 26 czerwca 2007r., znak: G-7624/3/2007, odstąpił od konieczności sporządzenia raportu dla omawianego przedsięwzięcia. Uznano bowiem powyższe przedsięwzięcie jako nie oddziaływujące na środowisko.

Na powyższe postanowienie strony nie złożyły zażalenia.

        Pismami z dnia 26 września 2007r., znak: G-7624/3/2007r. tut. urząd wystąpił do Państwowego Inspektora Sanitarnego w Sieradzu oraz do Starostwa Powiatowego w Sieradzu z prośbą o uzgodnienie środowiskowych uwarunkowań dla przedmiotowej inwestycji.

        Wynikiem powyższych wystąpień są nadesłane postanowienia Państwowego Inspektora Sanitarnego w Sieradzu nr PPIS-ZNS-460-321/168/07 z dnia 11 października 2007r. oraz Starosty Sieradzkiego nr RS.7633/50/07 z dnia 15 października 2007r., określające środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia.  

     Biorąc powyższe pod uwagę oraz w świetle zgromadzonego materiału dowodowego, orzeczono jak w sentencji.

 

POUCZENIE

 

        Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w z art. 46 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j.Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.). Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.

        Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia nie rodzi praw do terenu  oraz nie narusza prawa własności i  uprawnień  osób trzecich .

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu za pośrednictwem Wójta Gminy Brąszewice, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.