Brąszewice, dnia 20 sierpnia 2009r.

 

 

 

 

Znak: G-7624/2/2009

 

D E C Y Z J A

 

o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

 

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zmianami), w związku z art. 71 ust. 1 i ust.2 pkt 2, art. 72 ust. 1 pkt 10, art. 75 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227), a także § 3 ust.1 pkt 56 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 257 poz. 2573 z późn. zmianami) - po rozpatrzeniu wniosku Gminy Brąszewice -

 

o r z e k a m

 

środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie istniejącej drogi gminnej Nr 114114E Zagórcze - Starce – Zwierzyniec, uwzględniając zapis art. 63 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (...).

 

Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej decyzji.

 

 

ŚRODOWISKOWE UWARUNKOWANIA

 

I. Rodzaj, miejsce i charakterystyka przedsięwzięcia :

Inwestycja polegająca na przebudowie istniejącej drogi gminnej Nr 114114E Zagórcze - Starce - Zwierzyniec na długości ok.

 

II. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony wartości przyrodniczych, obszaru Natura 2000
i ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

- w celu ograniczenia do minimum uciążliwości dla środowiska mogących wystąpić w fazie
   realizacji przedsięwzięcia, roboty należy prowadzić wyłącznie w porze dziennej z
   wykorzystaniem sprawnego sprzętu technicznego oraz zapewnić zabudowie sąsiedniej
   ochronę przed hałasem i zanieczyszczeniem powietrza;

- dla uniknięcia zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych od pracującego
   sprzętu mechanicznego należy używać maszyn i urządzeń ze szczelnymi układami płynów
   eksploatacyjnych
                                                                     

- należy właściwie zabezpieczyć teren robót przed dostępem osób niepowołanych poprzez
  odpowiednie oznakowania oraz przestrzegać przepisów BHP;

- prace ziemne prowadzić w sposób nie powodujący uszkodzenia systemu korzeniowego    
   drzew rosnących w rejonie przebudowywanej drogi;

-  zastosowane technologie powinny zapewnić trwałość i szczelność realizowanych obiektów;

-  doprowadzić do właściwego stanu teren robót po zakończeniu realizacji inwestycji;

        

         Przedsięwzięcie realizowane będzie poza wyznaczonymi i proponowanymi obszarami Natura 2000 wyznaczonymi w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 z późniejszymi zmianami).

 

III. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie
budowlanym

- wyznaczyć poprzez odpowiednie oznakowania miejsca postoju ciężkiego sprzętu oraz
  
zabezpieczyć przed skażeniem substancjami ropopochodnymi. W przypadku
   powierzchniowych skażeń stosować preparaty rekultywacyjne;

- wydzielić miejsce do tymczasowego gromadzenia odpadów powstałych podczas prac, po
   czym zagospodarować je zgodnie z odpowiednimi przepisami
.

IV. Emisja i występowanie innych uciążliwości.

Emisje związane z wykonywaniem prac drogowych będą nieznaczne i będą miały charakter krótkookresowy i ściśle lokalny.

W trakcie eksploatacji projektowanej drogi, emitowane będą zanieczyszczenia związane ze spalaniem paliw w poruszających się pojazdach. Emisja zanieczyszczeń atmosferycznych nie może powodować zagrożenia jakości sanitarnej powietrza atmosferycznego i musi być zgodna z obowiązującymi w tym zakresie standardami.

V. Kumulacja oddziaływań związanych z realizacją przedsięwzięcia.

W pobliżu przebudowywanej drogi nie występują duże obiekty użytku publicznego, zakłady przemysłowe itp. Nie stwierdzono zatem możliwości kumulowania się oddziaływań związanych z realizacją przedsięwzięcia z innymi oddziaływaniami.

VI. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom poważnych awarii przemysłowych,
w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii

Nie dotyczy

VI. Wymogi w zakresie ograniczenia transgranicznego oddziaływania na środowisko

Nie dotyczy

VII. Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

Nie dotyczy

 

U Z A S A D N I E N I E

 

         Wnioskiem z dnia 15 kwietnia 2009 roku Gmina Brąszewice wystąpiła o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na  przebudowie drogi gminnej Nr 114114E Zagórcze-Starce-Zwierzyniec na długości ok. 2300 m, przebiegającego przez działki o numerach ewidencyjnych: 645 i 482 obręb Godynice, 201 obręb Zwierzyniec, 244 obręb Starce.  

Przebudowa drogi obejmować będzie w szczególności:

- wykonanie jezdni bitumicznej grubości 8 cm na istniejącej nawierzchni tłuczniowo –
   żużlowo – żwirowej po uprzednim wzmocnieniu podbudowy tłuczniem kamiennym,

-  przebudowie trzech istniejących przepustów w pasie drogowym,

- wykonaniu włączenia drogi gminnej do dróg powiatowych

- poprawienia stanu istniejących rowów przydrożnych

- wykonaniu poboczy ziemnych z gruntu uzyskanego z popraw stanu rowów przydrożnych

- wykonaniu rowu krytego na długości 30 m na wysokości działki nr 684/1.        

                                                                

         Zawiadomieniem z dnia 16 kwietnia 2009r., znak: G-7624/2/2009 wszczęte zostało  postępowanie administracyjne w przedmiotowej sprawie. 

O wszczęciu postępowania administracyjnego strony zostały powiadomione poprzez obwieszczenie umieszczone na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Brąszewice oraz na stronie internetowej BIP a także podane do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w miejscowościach znajdujących się w zasięgu planowanej inwestycji.

         Planowane przedsięwzięcie zaliczane jest, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 56 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań  związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 z późn. zm.), do przedsięwzięć mogących potencjalnie negatywnie oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu może być wymagany.

          Wójt Gminy Brąszewice, zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz. 1227), zwrócił się do  Starosty Sieradzkiego, jako organu ochrony środowiska oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sieradzu, o wydanie opinii co do konieczności sporządzania raportu oddziaływania na środowisko i jego ewentualnego zakresu. Zarówno Starosta Sieradzki jak i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sieradzu w swoich opiniach wyrazili stanowisko sugerujące odstąpienie od konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla powyższego przedsięwzięcia.

         Uwzględniając opinie ww. organów oraz charakterystykę przedsięwzięcia a także analizując materiał zebrany w sprawie stwierdzono co następuje:

- skala i rozmieszczenie przedsięwzięcia nie spowoduje negatywnego oddziaływania na
   środowisko,

- na terenie prowadzenia inwestycji nie występują siedliska zwierząt, pomniki przyrody
   podlegające ochronie jak również złoża surowców,

- technologia wykonywanych robót nie wpłynie negatywnie na środowisko,

- realizacja inwestycji nie pociąga za sobą zagrożeń i nie spowoduje naruszenia głównych
  elementów środowiska,

- bezpośrednie i krótkotrwałe oddziaływanie może mieć jedynie miejsce  w fazie budowy ale nie wpłynie ono znacząco na pogorszenie stanu środowiska.

Ponadto stwierdzono, że planowana inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu użytkowników drogi oraz do upłynnienia ruchu z uwagi na nową nawierzchnię, a tym samym do zmniejszenia emitowanych zanieczyszczeń do powietrza pochodzących z pojazdów poruszających się po drodze. 

         Mając na względzie powyższe ustalenia oraz opinie ww. organów, postanowieniem z dnia 25 czerwca 2009r., znak: G-7624/2/2009 Wójt Gminy Brąszewice odstąpił od konieczności sporządzenia raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.  

          Pismem z dnia 24 lipca 2009r., znak: G-7624/2/2009 Wójt Gminy Brąszewice poinformował strony postępowania o zebraniu wszystkich dowodów i materiałów w sprawie niezbędnych do wydania decyzji i możliwości zapoznania się z nimi oraz o możliwości zgłoszenia ewentualnych uwag w przedmiotowej sprawie. W wyznaczonym terminie nie wniesiono żadnych uwag.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

 

P o u c z e n i e

         Od niniejszej decyzji przysługuje stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu za pośrednictwem Wójta Gminy Brąszewice w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

                                                                       

Decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dołącza się do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej wydawanej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych   (t.j. Dz.U. z 2008r. Nr 193, poz.1194). Złożenie wniosku powinno nastąpić w terminie 4 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.

 

 

Załącznik: Charakterystyka przedsięwzięcia

  

Otrzymują :

 

1.  Wnioskodawca – Urząd Gminy Brąszewice

2. Strony postępowania – zgodnie z art.49 Kpa

    poprzez obwieszczenie oraz umieszczenie na stronie

    internetowej Urzędu www.braszewice.bip.net.pl

3. a/a

 

Do wiadomości:

 

1.Starosta Sieradzki

2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sieradzu